موزه مرکزی آستان قدس رضوی

  : موزه مرکزی آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس

 این موزه در مجموعه حرم مطهر رضوی قرار دارد و هدف از ایجاد این مرکز فرهنگی در حرم مطهر رضوی غرفه اشیای آثار نفیس و گرانبها و نادر بوده که در طی زمان توسط ارادتمندان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) تقدیم حضرت رضا (ع) گردیده است. این مکان پس از آخرین تغییرات در سال 1378شمسی و افتتاح موزه جدید هم ‌اکنون دارای یازده موزه با موضوعات مختلف می‌باشد.

تنوع موضوعی گنجینه ‌ها همواره موزه مرکزی را با خیل عظیم بازدیدکنندگان و علاقه‌ مندان روبه‌رو ساخته است.  ساختمان موزه مرکزی در چهار طبقه نمایشگاه عظیمی از آثار نادر و گرانبهای هنرمندان به شمار می‌رود.

طبقه زیرین این ساختمان با مساحت 400 مترمربع به گنجینه تمبر و اسکناس، طبقه همکف با وسعت 837 مترمربع به گنجینه تاریخ مشهد و گنجینه سکه و مدال، طبقه اول با وسعت 970 متر مربع به گنجینه صدف، حلزون و نرم‌تنان دریایی و گنجینه هنرهای تجسمی و طبقه دوم با فضایی به گستردگی 970 متر مربع به گنجینه نجوم و ساعت، گنجینه سلاح و گنجینه ظروف اختصاص یافته است.

افزون بر این قابلیت‌ها، ساختمان گنجینه قرآن و نفایس نیز به دلیل وجود قرآن‌های نفیس، ارزشمند و بی‌نظیر به قلم ائمه‌اطهار (ع) ارادتمندان بسیاری را به سوی خود فرا می‌خواند. طبقه همکف ساختمان به محل نگهداری و نمایش گنجینه هدایای مقام معظم رهبری اختصاص یافته است. این اشیاء توسط شخصیت‌های داخلی و خارجی به ایشان هدیه شده است. بازدید از این مکان فرهنگی هنری به همگان توصیه می شود.